Biegunki u dorosłych
Choć biegunka może być nieprzyjemna, to jest coś, czego dorośli doświadczyli przynajmniej raz. Dbanie o mikroflorę jelitową jest ważnym elementem domowej opieki nad biegunką.
Informacje zawarte w tej części witryny internetowej są przeznaczone wyłącznie dla pracowników służby zdrowia. Niniejszym potwierdzam, że jestem profesjonalistą.
Niestety, ponieważ nie jesteś pracownikiem służby zdrowia, nie możemy udzielić Ci tych informacji.
Po pierwsze, sama ta choroba jest bardzo stresująca, ale nie niebezpieczna. Zespół jelita drażliwego (IBS) to jedno z najczęstszych zaburzeń czynnościowych przewodu pokarmowego.
Wpływa nie tylko na jelito grube, ale na cały układ pokarmowy. Pomimo dokładnego badania lekarskiego nie udaje się znaleźć organicznej przyczyny często poważnych problemów trawiennych. Szacuje się, że w krajach uprzemysłowionych około 20 procent populacji cierpi na zespół jelita drażliwego w mniejszym lub większym stopniu. Kobiety chorują około dwa razy częściej niż mężczyźni, a stres jeszcze pogłębia dyskomfort.
Jeszcze kilka lat temu IBS był często odrzucany jako „wyobraźnia”, ponieważ nie występowały żadne organiczne objawy choroby. Obecnie wiadomo jednak, że zespół jelita drażliwego jest zaburzeniem czynnościowym jelit.
Przyczyny tej dysfunkcji są oczywiste:
Objawy IBS mogą występować epizodycznie i silnie zakłócać codzienne życie oraz funkcjonowanie społeczne pacjentów.Objawy są również zwykle związane z przyjmowaniem pokarmu i defekacją.
Objawy zwykle pojawiają się po raz pierwszy w wieku od 20 do 30 lat i często utrzymują się przez miesiące lub lata. Stosowanie antybiotyków w związku z infekcją jelitową często można zidentyfikować jako czynnik wyzwalający. Typowe objawy IBS obejmują: ból brzucha, skurcze, wzdęcia, gazy, zaparcia lub biegunkę lub jedno i drugie, nudności, niestrawność, zgaga
IBS ma ogromny wpływ na życie osób dotkniętych tą chorobą. Jest jednak kilka rzeczy, które możesz zrobić, aby złagodzić objawy lub sprawić, że dyskomfort stanie się bardziej znośny.
Wiele roślin, ziół i przypraw jest cenionych nie tylko ze względu na swój smak, ale także właściwości lecznicze. Kminek i mięta pieprzowa okazały się skuteczne w leczeniu wzdęć i skurczów. Rumianek, melisa i lawenda korzystnie działają na żołądek i jelita i można je przyjmować w formie herbaty lub w postaci przetworów. Papaja jest uważana za prawdziwy cudowny lek, ponieważ zawiera ważne enzymy, niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe i witaminy, dzięki czemu jest zdrowym i wszechstronnym produktem. Ma działanie uspokajające i regulujące trawienie przy wzdęciach, bólach brzucha i zaparciach. Ponadto specjalne probiotyki, takie jak BioGaia Gastrus, mogą uzupełniać mikrobiom jelitowy i żołądkowy pożytecznymi bakteriami. Należy zgłosić się do lekarza, jeśli wystąpią utrzymujące się zmiany w rytmie wypróżnień lub inne oznaki lub objawy, które mogą wskazywać na poważniejszy stan.
Choć biegunka może być nieprzyjemna, to jest coś, czego dorośli doświadczyli przynajmniej raz. Dbanie o mikroflorę jelitową jest ważnym elementem domowej opieki nad biegunką.
Dbanie o zęby dzieci wydaje się czasem niemal nadludzkim wyczynem. Popularność dzieci w różnego rodzaju smakołykach, słodyczach i niezbyt powszechna chęć mycia zębów z pewnością nie pomaga w jego spełnieniu.
Mimo że zaparcia są czymś, na co cierpi wiele dzieci, nadal mogą być tematem tabu. Tutaj przyjrzymy się przyczynom, objawom i sposobom na złagodzenie dolegliwości.