Zdrowie jamy ustnej
Dbanie o zęby dzieci wydaje się czasem niemal nadludzkim wyczynem. Popularność dzieci w różnego rodzaju smakołykach, słodyczach i niezbyt powszechna chęć mycia zębów z pewnością nie pomaga w jego spełnieniu.
Informacje zawarte w tej części witryny internetowej są przeznaczone wyłącznie dla pracowników służby zdrowia. Niniejszym potwierdzam, że jestem profesjonalistą.
Niestety, ponieważ nie jesteś pracownikiem służby zdrowia, nie możemy udzielić Ci tych informacji.
Wewnątrz naszej jamy ustnej gromadzi się ogromna różnorodność różnych bakterii, wirusów i grzybów, co nazywa się florą jamy ustnej lub mikrobiomem jamy ustnej. Chociaż jest prawie lub wcale niewidoczna, stanowi pierwszą linię obrony organizmu, a także drugą co do wielkości i najbardziej zróżnicowaną florę po florze jelitowej.
To naprawdę złożona społeczność: żyje w niej około 770 różnych gatunków bakterii, wirusów i grzybów. W normalnych warunkach współpracują ze sobą i tworzą barierę ochronną przed patogenami. Usta są niezbędne do połykania, trawienia i mówienia, a wraz z jamą nosową odgrywają także kluczową rolę w oddychaniu.
Mikrobiom gardła stanowi podwójne przejście zarówno dla oddychania, jak i trawienia. Jest głównym i wysoce niezawodnym strażnikiem przeciwko infekcjom dróg oddechowych. Od jego stanu zależy również częstość i nasilenie chorób, takich jak zapalenie gardła i migdałków.
Podczas gdy mikrobiom jamy ustnej, mający silny i bezpośredni wpływ na ogólny stan zdrowia i samopoczucie, może być zaangażowany w różne schorzenia jamy ustnej, mikrobiom gardła służy jako wskaźnik zdrowia układu oddechowego i odgrywa ważną rolę w ogólnej obronie immunologicznej organizmu Z pewnością więc zgodzisz się, że warto wspierać mikrobiom jamy ustnej i gardła.
Kiedy dopada nas przeziębienie, często dokucza nam ból gardła. Jest to najczęściej bakteryjna lub wirusowa infekcja górnych dróg oddechowych. To zdecydowanie najczęstsza choroba dzieci w wieku przedszkolnym.
Przeziębienie lub ból gardła może dotykać małe dzieci do 6–8 razy w roku, ponieważ ich układ odpornościowy nie jest w pełni rozwinięty, dorośli odczuwają dyskomfort średnio 2–3 razy w roku. Niestety taka infekcja może łatwo rozprzestrzeniać się w społecznościach lub rodzinach w wyniku bliskiego kontaktu i wspólnych przestrzeni. I oczywiście ból gardła często nie pojawia się sam: towarzyszą mu inne objawy, takie jak gorączka, kaszel, katar, kichanie, a czasami trudności w połykaniu. Wszystko to dzieje się, ponieważ mikrobiom jamy ustnej i gardła nie jest w równowadze.
Ponieważ 70% przeziębień jest powodowanych przez wirusy, antybiotyki są często nieskuteczne, niepotrzebne, a nawet mogą wyrządzić krzywdę. Jeśli jednak lekarz zaleci kurację antybiotykową, należy stosować się do wszystkich zaleceń
Po pierwsze, proszę wyjaśnić, czy wymagana jest pomoc medyczna. A jeśli jesteś przeziębiony lub ktoś w Twoim otoczeniu jest chory, postaraj się maksymalnie zminimalizować kontakt.
Dbanie o zęby dzieci wydaje się czasem niemal nadludzkim wyczynem. Popularność dzieci w różnego rodzaju smakołykach, słodyczach i niezbyt powszechna chęć mycia zębów z pewnością nie pomaga w jego spełnieniu.
Choć biegunka może być nieprzyjemna, to jest coś, czego dorośli doświadczyli przynajmniej raz. Dbanie o mikroflorę jelitową jest ważnym elementem domowej opieki nad biegunką.
Antybiotyki to niezbędne leki, które pomagają zatrzymać infekcje wywoływane przez bakterie i ratują życie poprzez niszczenie lub zmniejszanie wzrostu niektórych bakterii. Termin antybiotyk oznacza „przeciwko życiu” i jest używany, gdy mówimy o lekach, które zabijają zarazki. Różne antybiotyki są stosowane w leczeniu różnych infekcji i tylko lekarz może je przepisać.