Additionally, insert this code directly after the opening tag:
kiedy małe brzuszki czują się nieszczęśliwe

Kiedy małe brzuszki czują się nieszczęśliwe

Dyskomfort jelitowy u niemowląt wywiera dużą presję na całą rodzinę. Odkryj sposoby wspierania swojego dziecka i poznaj wpływ probiotyków na skład mikro bioty jelitowej.

Dyskomfort jelitowy u niemowląt wywiera dużą presję na całą rodzinę. Odkryj sposoby wspierania swojego dziecka i poznaj wpływ probiotyków na skład mikrobioty jelitowej. Do 26% dzieci może odczuwać dyskomfort jelitowy w pierwszych miesiącach życia. Dowiedz się o możliwych przyczynach i o tym, jak uspokoić dziecko.

Dyskomfort jelitowy u niemowląt

Bez względu na to, czy jest to Twoje pierwsze, drugie, czy nawet trzecie dziecko, sprowadzenie go na świat, to zawsze jeden wielki krok na nieznanej ścieżce. Ta podróż może być płynna, wyboista czy zaskakująca. Jednak gdy noworodek odczuwa dyskomfort w jelitach, pojawiają się pewne wyzwania. Przyjrzyjmy się, jak rozpoznać taki stan i jakie są sposoby na jego złagodzenie.

Dyskomfort jelitowy może być niepokojący i pojawia się najczęściej, gdy dziecko ma około 2-5 tygodni i zwykle poprawia się naturalnie około 3-4 miesiąca życia. Nie powoduje żadnych krótko- ani długoterminowych problemów zdrowotnych dla Twojego dziecka, ale stawia rodziców w bardzo dużym stresie.

Przyczyny dyskomfortu w brzuchu

Pojawiły się teorie, dyskusje i badania. Do dziś nikt nie jest w stanie stwierdzić, co powoduje dyskomfort jelitowy u niemowląt. Najprawdopodobniej wiele czynników ma na to wpływ.

Mogą one obejmować:

  1. Niedojrzałość układu pokarmowego.
  2. Mniejszą różnorodność mikrobioty jelitowej.
  3. Alergie lub nietolerancje pokarmowe.
  4. Niedokarmienie, przekarmienie lub rzadkie odbijanie.
  5. Dostosowanie się do świata (światła, hałasy itp.).
  6. Stres lub niepokój w rodzinie.

Jak radzić sobie z dyskomfortem jelitowym?

Ponieważ przyczyna dyskomfortu jelitowego jest nadal dość tajemnicza, nie istnieje jeszcze żadne konkretne leczenie. Dlatego głównym celem jest maksymalne uspokojenie i relaksacja dziecka. Oto kilka strategii, które możesz wypróbować:

  1. Masowanie brzuszka – odczekaj co najmniej 30 minut po karmieniu i powoli i delikatnie masuj brzuszek maluszka ruchem wskazówek zegara za pomocą palca wskazującego i środkowego.
  2. Trzymanie na brzuchu – połóż dziecko na przedramieniu, brzuchem do dołu, trzymając główkę w dłoni. Wywiera to lekki nacisk na brzuch, pomagając uwolnić napięcie.
  3. Masa pleców – połóż malucha na brzuszku i delikatnie pomasuj plecy.
  4. Ruch – zabierz noworodka na przejażdżkę samochodem lub spacer w wózku, spaceruj z dzieckiem lub kołysz je.
  5. Ciepła kąpiel
  6. Odtwarzaj kojące dźwięki – odkurzacz lub suszarka pracująca w pobliskim pomieszczeniu również może się sprawdzić.

Powiązaną, ale jednak odrębną kategorią jest karmienie. Staraj się karmić dziecko butelką w pozycji pionowej i pozwól mu często odbijać podczas karmienia i po nim.

Suplementacja mikrobioty

Ponieważ mikrobiota jelitowa dziecka wciąż się rozwija, możesz rozważyć suplementację jej probiotykami. Wypróbuj krople dla niemow